Check-Up Hizmeti

Check-Up Hizmeti Check-Up Hizmeti www.isegiris.net

Check Up Nedir

Check up, sağlıklı bireylerin sağlık durumlarının genel değerlendirilmesi ve henüz şikayete yol açmamış olası bir hastalığın tarama ile erken tanısıdır. Check up yaptırmak kişinin kendine ve sağlığına özen göstermesidir. Tedavisi zor ve uzun bir süreç olan başta kanser gibi birçok hastalıkta erken teşhis çok önemlidir. images (1)Check up taramaları sayesinde bu tür hastalıkların erken teşhisi tedavi başarısını arttırmaktadır. Check up taraması sayesinde kişinin farkında olmadığı ama yaşam standartını düşüren olumsuzluklar saptanabilir bu olumsuzluklar giderilerek daha sağlıklı ve daha konforlu bir yaşam sürdürülebilir.

 

Çağımızın hastalıklarından biri olan obezite bile yapılan check up taramasında bakılan troid hormonu testiyle (Hipo troidi) teşhisi konulmasıyla tedavide büyük oranda başarı sağlanabilir. Birçoğumuzun yakındığı yorgunluk halsizlik gibi durumların sebebinin saptanıp olumsuzlukların ortadan kaldırılmasındada check up taramasının büyük önemi vardır.

Nasılki otomobilimizin belirli aralıklarla periyodik bakımını yaptırıyorsak, herşeyden önemli olan sağlığımızı korumak içinde yılda en az bir kez check up yaptırmamız gerekmektedir.

CHECK UP = KALİTELİ BİR YAŞAM

Ülkemizde;

• Her 10 kişiden biri kronik böbrek yetmezliği riski taşımaktadır.

• Hepatit B taşıycılık oranı % 5-6, Hepatit C taşıyıcılık oranı % 1 civarındadır.

• Diabet (şeker Hastalığı) sıklığı 20 yaş sonrası bireylerde % 8, diabet gelişimini tetikleyen insülin direnci ise % 30 civarındadır.

• Türk kardiyoloji derneği verilerine göre, Türkiye’de yaklaşık 6-7 milyon kişinin kolesterol düzeyleritedavi gerektirecek düzeyde yüksektir.

Check up Panellerimiz;

Diyet Paneli;

Her ne yöntemle yapılırsa yapılsın,uzmanların diyete girmeden önce yaptırılmasını önerdiği çeşitli kan tahlilleri bulunmakta.Bu tahliller vücudun çeşitli metabolik sistemlerini inceleyip kilo fazlalığı varsa bunun nedenleri hakkında fikir vermektedir.

Size önerdiğimiz tahlilleri yaptırarak biyokimyasal tahlillerinizi kontrol ettirdikten sonra,bir diyetisyene danışarak diyete başlamanız kilo vermenizi kolaylaştıracaktır.

Böbrek ,karaciğer, tiroid veya pankreas gibi organlarınızdan kaynaklanan istemik bozukluklar kolay kilo almanızın veya daha zor kilo vermenizin nedeni olabilir.

Bu durumda gerekli tedaviler kilo vermenizi kolaylaştırabilir

Diabet (Şeker Hastalığı) Belirteçleri

Açlık Glikoz

Tokluk Glikoz: Genel olarak öğün öncesi ve öğün sonrası diye nitelendirilen açlık ve tokluk kan şekerine ne bakarak, bireyde şeker hastalığı olup olmadığı hakkında bilgi verir.

İnsülin

Kortizol Bu hormon testleri bireyde kilo verememe veya kilo vermede bir baskılanma söz konusu olup olmadığı hakkında bilgi verir.

 

Kalp Damar Hastalıkları Belirteçleri

Total kolesterol

HDL Kolesterl

LDL Kolesterol

Trigliserid Kandaki yağları gösterir ve bireyin beslenme programı düzenlenirken yağ miktarı bu bulguya göre kısıtlanır.

Tiroid Hastalığı Belirteçleri

TSH

Serbest T3-

Serbest T4: Bu hormon testleri “tiroid fonksiyon testi” olarak bilinir ve bireyin metabolizması hakkında bilgi verir.

Karaciğer Hastalığı Belirteçleri

Total Bilirubin

ALT

AST Karaciğer fonksiyon testidir, bireyin karaciğer yağlanması olup olmadığı hakkında bilgi verir. Duruma göre karaciğer koruyucu veya rahatsızlığına uygun beslenme programı düzenlenir.images

Böbrek Hastalıkları Belirteçleri

Ürik Asit

Kreatinin Böbrek fonksiyon testidir. Hastanın rahatsızlığı göz önüne alınarak gerekli beslenme tedavisi uygulanır.

Anemi (Kansızlık) Belirteçleri

Demir

Vitamin B12

Hemogram Bu bulgular demir eksikliği, kansızlık,B12 vitamini ve kan değerleri ile ilgili sonuçları değerlendirir.